Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Terapia FITS

skolioza3 edited-1Jedna z najczęściej występujących wad to skolioza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa, odchylenie   anatomicznej osi kręgosłupa. Objawy które powinny zaniepokoić rodziców i dać wyraźny sygnał lekarzowi, to asymetria barków, tułowia, miednicy, łopatek. Poza kompleksami jest to oczywiście przyczyna postępujących zmian, których efektem jest zwyrodnienie kręgosłupa postępujące wraz z wiekiem, niewydolność układu oddechowego, krążenia. Jeśli chodzi o leczenie kręgosłupa dotkniętego skoliozą, jest ono niestety trudne i długotrwałe. W naszym Centrum terapeuci specjalizują się w metodzie FITS - Funkcjonalnej Indywidualnej Terapii Skolioz, która jest nowoczesną i jedną z bardziej skutecznych metod leczenia skolioz. Celem metody FITS jest usuniecie wady, ograniczenie albo zatrzymanie postępującej zmiany. FITS to indywidualny program ćwiczeń w zależności od wielkości kąta skrzywienia oraz od wyniku badania klinicznego pacjenta.

Główne założenia koncepcji FITS:

1. Uświadomienie rodzicowi i dziecku istniejącej deformacji kręgosłupa
i tułowia, oraz wskazanie kierunku korekcji skoliozy;
2. Relaksacja struktur mięśniowo-powięziowych ograniczających trójpłaszczyznowy ruch korekcyjny;
3. Poprawa segmentalnej kifotyzacji kręgosłupa piersiowego;
4. Nauka prawidłowego obciążania stóp w celu poprawy ustawienia miednicy
i równomiernego obciążania kończyn dolnych;
5. Wzmocnienie siły mięśni dna miednicy oraz krótkich rotatorów kręgosłupa
w celu poprawy stabilizacji dolnego tułowia;
6. Nauka prawidłowego shiftu kręgosłupa w płaszczyźnie czołowej dla korekcji łuku pierwotnego ze stabilizacją (bądź utrzymaniem w korekcji) łuku wtórnego;
7.Torowanie prawidłowego trójpłaszczyznowego oddechu korekcyjnego w pozycjach fizjologicznych;
Ania i Ewelina xm8. Wskazanie prawidłowych wzorców korygujących skoliozę oraz wszelkie deformacje tułowia związane ze skrzywieniem (asymetria ustawienia głowy, asymetria linii barków, łopatek, trójkątów talii i miednicy);
9. Nauka ćwiczeń równoważnych i poprawiających nerwowo-mięśniową koordynację w korekcji skoliozy;
10. Nauka prawidłowego obciążania pośladków w siadzie, nauka prawidłowego chodu i czynności dnia codziennego.
 

Już dziś umów się na konsultację z fizjoterapeutkami - specjalistkami FITS - Eweliną Laskowską, Anną Scherer i Pauliną Struk, które zbadają twoje dziecko funkcjonalnie i zaproponują szereg ćwiczeń bądź specjalistyczną terapię.

Jeżeli będzie potrzebne RTG kręgosłupa - fizjoterapeuta skieruję Cię do naszego lekarza ortopedy lub lekarza rehabilitacji medycznej.

  KONTAKT: ul. Spółdzielcza 25, Halinów, tel. (22) 760 54 44, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Wizyty na stronie: dzisiaj: 33 wczoraj: 35 w tym tygodniu: 118 w tym miesiącu: 1161 w sumie: 194103
© Centrum Rehabilitacji Pod Dębami 2013, wykonanie strony - LUKNet