Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Masaż limfatyczny

limfatycznyMasaż przeciwobrzękowy (limfatyczny)

Stosowany jest przy skłonnościach do obrzęków. Opuchnięte nogi, stopy, worki pod oczami mogą być objawem wielu poważnych chorób serca, nerek i wątroby. Czasem są po prostu skutkiem niezbyt sprawnego przepływu limfy przez naczynia.

Celem masażu limfatycznego (drenażu limfatycznego) jest usprawnienie przepływu chłonki
w układzie limfatycznym. Terapia polega na wykonaniu manualnego drenażu przez specjalistę fizjoterapii. Podczas zabiegu manualnie udrażniane są węzły chłonne, a następnie naczynia limfatyczne poprzez zastosowanie specjalnych technik manualnych. Ruchy wykonywane są bardzo wolno, gdyż każdy ruch terapeuty ma za zadanie przepchnąć chłonkę do węzła chłonnego i dalej do większych naczyń limfatycznych.

Układ limfatyczny podobny jest do układu żylnego, ale brakuje mu takiego motoru napędzającego jakim jest serce. W wiotkich naczyniach chłonka płynie tylko dzięki różnicy ciśnień w organizmie. Dlatego tak łatwo dochodzi do jej zastoju, wystarczy siedzący tryb życia i unikanie gimnastyki. Skutkiem zaburzeń w układzie limfatycznym są nie tylko obrzęki, ale też rozstępy, cellulit, trądzik różowaty, przedwczesne starzenie się skóry i schorzenia wielu narządów wewnętrznych.

W efekcie stosowania drenażu limfatycznego osiągamy m.in. poprawę warunków do produkcji limfocytów, transportu wody i soli mineralnych do komórek, co prowadzi do zwalczania bakterii oraz likwidacji obrzęków.

W masażu limfatycznym, podobnie jak w masażu klasycznym stosujemy techniki głaskania, rozcierania, ugniatania. Przeciwwskazaniem do wykonania tego masażu są choroby nowotworowe, szczególnie układu chłonnego, choroby zakaźne, obrzęki i wysięki w wyniku ostrych stanów zapalnych.

W efekcie stosowania masażu limfatycznego likwidowane są obrzęki zastoinowe, wysięki limfatyczne, skraca czas resorpcji siniaków i krwiaków. Regularne wykonywanie drenażu odciąża węzły chłonne i naczynia limfatyczne, odblokowuje je i zmusza do pracy.

Drenaż należy wykonywać dotąd dopóki układ limfatyczny nie będzie w stanie prawidłowo samodzielnie pracować. Przewlekłe trwanie w obrzęku uruchamia błędne koło, układ limfatyczny jest coraz bardziej obciążony, naczynia ulegają poszerzeniu, co prowadzi do zmniejszania się efektywności ich pracy, nasilenia obrzęku i systematycznego zmniejszania szans na szybki powrót do zdrowia za pomocą rehabilitacji.

 Oprócz wykonywania drenażu należy zastanowić się również nad bezpośrednią przyczyną obrzęku i wpłynąć na nią odpowiednimi działaniami.
Masaż działa również oczyszczająco na cały organizm, usuwa zbędne produkty przemiany materii. Stosowany jest również po przebytych chorobach zakaźnych, nowotworowych (po mastektomii piersi), po terapii sterydowej czy też jako efekt wspomagający odchudzanie.

Masaż limfatyczny nóg – czas trwania zabiegu 40 minut.

Masaż limfatyczny rąk – czas trwania zabiegu 40 minut.

Masaż limfatyczny całościowy – czas trwania zabiegu 60 minut.

  KONTAKT: ul. Spółdzielcza 25, Halinów, tel. (22) 760 54 44, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Wizyty na stronie: dzisiaj: 0 wczoraj: 33 w tym tygodniu: 118 w tym miesiącu: 1161 w sumie: 194103
© Centrum Rehabilitacji Pod Dębami 2013, wykonanie strony - LUKNet